W roku 2023, który był ostatnim rokiem realizacji projektu „Ułani Werbują” powstało sześć kolejnych filmów z cyklu pt.: „Z dziejów kawalerii polskiej w XX wieku”. Były to: „Kawaleria Legionów Polskich”, „Ułani Legionu Puławskiego i Korpusów Polskich w Rosji”, „Jazda polska w wojnie z bolszewikami 1919 – 1921”, „Kawaleria II Rzeczypospolitej w latach 1921 – 1939”, „1 Warszawska Samodzielna Bryg. Kawalerii – ostatnia szarża pod Borujskiem 1945r”, „Tradycje kawaleryjskie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i we współczesnych siłach zbrojnych RP”. Wraz ze zrealizowanymi wcześniej dwoma odcinkami („Kawaleria Polska w wojnie obronnej 1939 roku” oraz „Oddział Wydzielony Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”) cykl został zamknięty i jest pierwszym tego typu filmowym kompendium wiedzy na temat dziejów kawalerii polskiej w XX wieku. Każdy odcinek miał swoją premierę w Wojewódzkim Domu Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach oraz projekcje na kanale You Tube.

Zgodnie z założeniami programu, aktywny udział w realizacji kolejnych odcinków mieli młodzi rekruci do Kieleckiego Szwadronu Kawalerii Ochotniczej. W filmach tych występowali jako statyści, wcielając się w postacie żołnierzy rozmaitych formacji kawaleryjskich. Uczestniczyli również w pracach na etapie przygotowań do realizacji kolejnych odcinków, kompletując odpowiednie umundurowani i wyposażenie. Podczas omawiania scenariusza poznawali epizody historyczne z udziałem polskiej jazdy, które następnie odegrać musieli na planie filmowym. Proces produkcji filmów, stał się dla młodych kawalerzystów oryginalną i niezwykle efektywną formą edukacji historycznej, a także był jednym z ważniejszych elementów zachęcających do udziału w całym projekcie kolejnych ochotników. W wyżej wymienionych odcinkach łącznie udział wzięło ponad 100 rekonstruktorów, w tym kawalerzyści ochotnicy. Udział w realizacji cyklu filmowego był dla nich nie tylko doświadczeniem nobilitującym w środowisku rówieśniczym, ale też utwierdzającym w przekonaniu o wadze podjętej tematyki, społecznej potrzebie jej popularyzacji i ponadczasowej wartości przedsięwzięcia, w którym uczestniczyli.

Zdjęcia fabularne realizowane były głównie w malowniczych plenerach muzeum Wsi Kieleckiej i Muzeum Wsi Radomskiej, co bez wątpienia podnosi atrakcyjność cyklu jako dzieła filmowego. Z kolei trudnymi do przecenienia walorami o charakterze dokumentalnym, są wykorzystane w nim materiały archiwalne: filmowe i fotograficzne oraz fragmenty innych filmów dokumentalnych o tej tematyce. Archiwalia filmowe zakupione zostały u amerykańskiego dystrybutora, firmy Critical Past, natomiast fotografie pochodziły z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz prywatnych zbiorów. Materiał na planach filmowych rejestrowany był przez przynajmniej 2 kamery w standardzie Full HD i 4K oraz rejestratory dźwięku. Do zdjęć wykorzystany został także dron. Zdjęcia fabularne, plenery oraz nagrania z udziałem narratora rejestrowane był łącznie podczas 30 dni zdjęciowych. Równolegle do rejestracji zdjęć filmowych rejestrowano dźwięk. Podczas postprodukcji nastąpił montaż filmów wraz z ich udźwiękowieniem. Cykl filmowy pt.: „Z dziejów kawalerii polskiej XX wieku” jest trwałym efektem realizacji całego projektu i w kolejnych latach służyć będzie edukacji młodzieży wstępującej w szeregi Kawalerii Ochotniczej oraz popularyzacji w społeczeństwie wiedzy na temat chlubnych tradycji oręża polskiego.

 

Wszystkie odcinki dostępne w serwisie internetowym YouTube lub na naszej stronie internetowej pod zakładką „Z DZIEJÓW KAWALERII POLSKIEJ  XX WIEKU”